لوگو قشم گشت 30

دره ستارگان قشم کجاست؟ | جزیره جن ها

دره ستارگان قشم کجاست؟ | جزیره جن ها

دره ستارگان، یکی از جاهای دیدنی قشم از پدیده‌های فوق‌العاده در عرصه زمین‌شناسی، در فهرست عجایب هفت‌گانه جزیره قشم گنجانده شده و با سابقه‌ای بیش از دو میلیون سال، توانسته است هر بازدیدکننده ای از جهان را به تعجب بیاندازد. این دره، که از نمونه‌های مشابه در جهان به تعدادی محدود محدود شده، شامل مخروط‌های با نوک‌تیزی فراوان، ستون‌های عظیم و دیواره‌های بلندی است که دیدار از آن‌ها تبدیل به یک تجربه جذاب و معمایی می‌شود. این پدیده طبیعی نتیجه‌ی فرآیندهای فرسایشی ناشی از بارش‌های فصلی، جریان‌های آبی سطحی و نیروهای تندبادی می‌شود و در داخل هر ستون دره، لایه‌ها و حفره‌های چندگانه‌ای وجود دارد که هوا به آسانی در آن‌ها نفوذ می‌کند.

این ویژگی‌های منحصربه‌فرد دره ستارگان باعث شده تا این دره به عنوان یکی از بخش‌های ژئوپارک قشم و همچنین یک میراث جهانی یونسکو به ثبت برسد. اطلاع داشته باشید که ژئوپارک قشم به عنوان تنها ژئوپارک منطقه خاورمیانه شناخته می‌شود. و همچنین میتوانید با رزور تور قشم در سایت قشم گشت همه ی این زیبایی ها را از نزدیک مشاهده و لذت ببرید.

دره ستارگان قشم کجاست؟ دره ستاره ها

این دره زیبا به دلیل جذابیت بی‌نظیر خود به عنوان یکی از مقاصد پرطرفدار جهت بازدید در جزیره قشم شناخته می‌شود و هر سال گردشگران فراوانی از سرتاسر جهان به این منطقه سفر می‌کنند تا از نزدیک این شاهکار طبیعی را ببینند. اگر تا کنون فرصت سفر به این منطقه و قشم گردی را نداشته‌اید، با مرور این مقاله می‌توانید اطلاعات دقیق‌تری از دره ستارگان و زیبایی‌های بی‌بدیل آن را کشف کنید.

تاریخچه دره ستارگان

قدمت دره ستارگان قشم به تاریخ‌های دوری بازمی‌گردد، مثل تنگه چاهکوه حیرت‌آور بوده و به حدود ۲ میلیون سال قبل برمی‌گرددو تنها یک جاذبه زمین‌شناسی نیست، بلکه یک داستان اسرارآمیز از گذشته است. اهالی این منطقه چندین افسانه متفاوت درباره این دره منتقل کرده‌اند که گوش کردن به آن‌ها برخی از آنها ترسناک و برخی دیگر جذابیت دارند. یکی از افسانه‌های محلی این است که یک ستاره از آسمان با زمین برخورد کرد و شکافی بزرگ در دل زمین ایجاد شد. ماسه‌هایی که در اثر برخورد بالا پرواز کرده بودند، به شکل ستون‌هایی جذاب تبدیل شدند که اکنون به چشم می‌آیند. که مردم محلی به آن، «استاله کفته» یا «استار افتیده» به‌معنای «ستاره افتاده» می‌گویند.

تاریخچه دره ستارگان

زیبایی دره ستارگان و افسانه‌هایی که از دست به دست منتقل شده‌اند، توجه زمین‌شناسان را به این منطقه جلب کرده است. تحقیقات نشان داده‌اند که علت اصلی شکل‌گیری این دره، فرسایش خاک، سنگ و ماسه به دلیل باد، باران و رگبارها در طول دو میلیون سال بوده و به شکل فعلی خودش رسیده است.

علت به وجود آمدن دره ستاره ها

نتایج بررسی‌های علمی انجام‌شده توسط زمین‌شناسان، به ما نشان می‌دهند که آب‌های سطحی، باران‌های فصلی و نسیم‌های تند به طور ترکیبی باعث فرسایش و تکوین دره ستارگان شده‌اند. این منطقه دارای یک فلات اولیه در بخش شمالی خود است که تقریباً در وضعیت اولیه و بدون تداخل انسانی باقی مانده است.

قشم به دلیل آب‌وهوای خشک و باران‌های کمتری نسبت به مناطق دیگر، معمولاً باران‌های شدیدی نمی‌بیند. اما هنگامی که باران سنگینی به وقوع می‌پیوندد، به دلیل نسبتاً نرم بودن تشکیلات سنگی در دره ستارگان، تغییرات قابل توجهی در این منطقه رخ می‌دهد و این تغییرات باقی‌مانده و ماندگار توجه گردشگران می‌ماند.

لایه‌های زیرین دیواره‌ها و ستون‌های دره ستارگان نسبت به لایه‌های رویی بیشترین ضعف استحکام را دارند. تحقیقات نشان داده است که لایه‌های رویی به دلیل وجود یک نوع سیمان طبیعی، مقاومت بیشتری دارند. در صورتی که لایه‌های رویی فرسوده شوند، لایه‌های زیرین به سرعت دچار فرسایش می‌شوند و نتیجهٔ آن تغییر شکل‌ها و ایجاد دره‌های کوچک و شکاف‌های متنوع در این منطقه خواهد بود.

دره ستارگان قشم کجاست؟

دره ستارگان، یکی از دیدنی های قشم، در این گوشۀ شمالی از جزیره و نزدیک به روستای آرام و دلنشین برکه خلف واقع شده است. اگر از شهر قشم به سمت ساحل جنوبی جزیره سفر کنید، پس از پنج کیلومتر، به این روستای آرام و دلنشین خواهید رسید که در آنجا می‌توانید به شاهد زیباترین اثرهای فرسایشی در جزیره قشم بپردازید.

این منطقه برای بازدید در نیمه اول از ساعت ۸ صبح تا هفت عصر و نیمه دوم سال از ساعت ۸ صبح تا ساعت ۸ شب در دسترس است. هزینه ورود برای اتباع ایرانی به این آب و هوای شگفت‌انگیز تنها ۵۰۰۰ تومان است.

دره ستارگان قشم کجاست؟

آدرس دقیق این مکان زیبا، در جزیره قشم و روستای برکه خلف واقع شده است که به شما تجربه‌ای بی‌نظیر از زیبایی‌های طبیعی این جزیره فراهم می‌کند. (نمایش روی نقشه)

زمان و هزینه بازدید از دره ستارگان قشم

با توجه به تغییرات آب و هوایی منطقه، زمان مناسب برای سفر به دره ستارگان در فصول مختلف سال متفاوت است. در ایام اولین شش ماه سال، از ساعت ۸ صبح تا ۸ شب، می‌توانید از زیبایی دره ستارگان بهره‌برده و با آن آشنا شوید.

همچنین در دومین نیمه سال، به ویژه در فصول پاییز و زمستان، زمان بازدید از دره ستارگان از ساعت ۸ صبح تا ۷ عصر محدود خواهد شد. ورود به این منطقه برای هر فرد با هزینه ۵ هزار تومان ممکن خواهد بود.

جزیره جن و جن در دره ستارگان قشم

جزیره جن و جن در دره ستارگان قشم

با توجه به اسطوره‌های محلی در جزیره قشم، دره ستارگان به عنوان محل اقامت اجنه و روحانیت‌ها شناخته می‌شود. اعتقاد بسیاری از مردم به این است که در شب‌ها، این اجنه و روحانیت‌ها در این دره فعالیت دارند و اصوات غریب و نامعمولی که در شب از این دره بشنوند، به دلیل حضور این موجودات است. به همین دلیل، به گردشگران توصیه می‌شود که در شب به دره ستارگان نزدیک نشوند.

زمین‌شناسان به دلیل تراکم باد در دهانه‌ها و گوده‌های بسیاری از سنگها، علت این صداها را در هنگام عبور باد از این دالان‌ها و ستون‌ها می‌بینند که باعث تولید این صداهای خاص می‌شود.

دره ستارگان قشم در شب

دره ستارگان قشم در شب

اگر به ارواح و جن‌ها اعتقادی ندارید و از صداهای عجیب و غریبی که در تاریکی شب‌های این منطقه بشنوید نمی ترسید، باید حتما تجربه شب در دره ستارگان قشم را داشته باشید.

آسمان شب در این دره یکی از زیباترین و طراوت‌بخش‌ترین آسمان‌ها خواهد بود که شما آن را در سراسر طول عمرتان تجربه می‌کنید.

یکی از ویژگی‌های بی‌نظیر دره ستارگان این است که از شهرها و آلودگی نوری دور قرار دارد. به همین دلیل، ستارگان در آسمان شب‌های دره ستارگان همچون جواهرات درخشان در دامنه آسمان قرار می‌گیرند. اگر تا به حال زیبایی آسمان کویر را در شب تجربه کرده‌اید، آسمان دره ستارگان می‌تواند شما را به تجربه‌ای کاملاً جدید و شگفت‌آور بیاندازد.

تجربه شب در دره ستارگان به دلیل آرامش بی‌نظیر و زیبایی بی‌مثال آسمان، بدون شک یکی از تجربه‌هایی خواهد بود که به خاطر سپرده و سال‌ها به یاد مانده و فراموش نشدنی خواهد بود.

بهترین زمان برای رفتن به دره ستارگان

بهترین زمان برای رفتن به دره ستارگان

بهترین زمان برای بازدید از دره ستارگان در قشم از اواسط پاییز تا اواخر زمستان محسوب می‌شود. در این دوره می‌توانید از شرایط آب و هوایی مطلوب جزیره قشم بهره‌برداری کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه میتوانید مقاله بهترین زمان سفر به قشم را مطالعه فرمایید.

البته اگر از گرمای معتدل هوا مشکلی ندارید، ماه‌های اسفند و فروردین نیز به عنوان گزینه‌های مناسب برای بازدید از دره ستارگان در نظر گرفته می‌شوند. در این دو ماه، هوا گرم‌تر می‌شود و شما احتمالاً فرصتی خلوت‌تر برای مشاهده دره خواهید داشت.

تفریحات دره ستارگان

تجربه دره ستارگان: گشت و گذار در این منطقه زیبا، یک تجربه‌ی متفاوت و دلنشین است. مسیر تردد در دره ستارگان با سنگ‌ریزه‌های رنگارنگی مشخص شده است که به راحتی می‌توانید راهتان را پیدا کنید. در کنار ستون‌ها و دره‌ها، مسیرهای باریک و پهنی وجود دارد که با ترتیب‌دهی خاصشان هر بیننده‌ای را به حیرت می‌اندازد. اگر مسیر سنگ‌چین را پیش بگیرید، به دو صخره بزرگ در ورودی دره می‌رسید که به شکل یک دروازه بزرگ به نظر می‌آیند.

عکاسی در دره ستارگان: اگر علاقه‌مند به عکاسی هستید، باید کارت حافظه‌های با ظرفیت بالا را همراه خود داشته باشید. چرا که در این دره، مناظری بکر و فوق‌العاده برای عکاسی پیدا خواهید کرد. اینجا جایی است که بخش زیادی از وقتتان صرف عکاسی از مناظر دل‌انگیز خواهد شد.

تفریحات دره ستارگان

خرید صنایع دستی: در دره ستارگان یک غرفه کوچک وجود دارد که می‌توانید صنایع دستی زیبایی ساخته‌شده از صدف و گوش‌ماهی، لوازم تزیینی و… را به عنوان یادگاری ارزشمند برای خود یا عزیزانتان خریداری کنید.

موزه سنگ: این موزه در ساختمان پذیرمان دره واقع شده و با بازدید از آن می‌توانید آشنایی عمیق‌تری با سنگ‌ها و کانی‌های جزیره‌های قشم، هرمز و هنگام بدست آورید. در این موزه ۴۸ نمونه سنگ، کانی، و سنگواره از جزیره هنگام، هرمز و لارک به نمایش گذاشته شده است.

بازدید از روستای برکه خلف: این روستا که به عنوان تمیزترین روستای قشم شناخته می‌شود، در نزدیکی دره ستارگان واقع شده است. در کوچه‌های این روستا می‌توانید به‌سادگی زباله‌ها را پیدا نخواهید کرد. زنان محلی هفته‌ای یک یا دو بار کل روستا را تمیز می‌کنند. علاوه بر تمیزی معابر و خانه‌ها، در گوشه‌ای از روستا مجموعه‌ای از لباس‌های سنتی و هنر دست زنان جزیره نگهداری می‌شود که به فروش می‌رسند و امکان اجاره نیز وجود دارد.

شترسواری: در محوطه دره ستارگان، تعدادی شتر آماده به خدمت به گردشگران هستند. با پرداخت مبلغی کوچک، می‌توانید از شترسواری در این دره لذت ببرید و تجربه‌ای جالب داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *