لوگو قشم گشت 30

جنگل حرا قشم کجاست | راهنما جنگل های مانگرو قشم

جنگل حرا قشم کجاست | راهنما جنگل های مانگرو قشم

در این مقاله شما را با یکی دیگر از عجایب قشم آشنا میکنیم (گشت قشم). در ادامه ی راهنمای سفر به قشم به جنگل حرا قشم می رسیم. قبل از هر چیز به دنیای جذاب جنگل حرا قشم خوش آمدید، یک اکوسیستم منحصر به فرد از جنگل های حرا که در سواحل جنوبی جزیره قشم در ایران قرار گرفته است.

این محوطه سبز و دلنشین یک شگفتی طبیعی است که علاوه بر ارائه نگاهی جذاب به تنوع زیستی منطقه، مقاومت و قابلیت سازگاری منحصر به فرد جنگل های حرا رانشان می دهد. در این راهنمای جامع، ما به زیبایی های فریبنده این گنجینه زیست محیطی می پردازیم و به دلایلی که این مقصد برای علاقمندان به طبیعت و گردشگران اکوتوریستی باید برایشان ضروری است، پرده برمی داریم.

 اگر با تور قشم ما به جزیره زیبای قشم سفر می کنی یکی از جاهایی که پیشنهاد می کنم حتما ببینی، جنگل حرا است.

جنگل های حرا قشم کجاست؟

جنگل حرا یا مانگرو، یکی از جاهای دیدنی قشم است که به عنوان جنگل دریایی بیان می‌شود. جنگل حرا قشم که به عنوان محل حفاظتی زیست‌شناسی هرا نیز شناخته می‌شود، یک اکوسیستم بزرگ از مانگروهاست که در سواحل شمال شرقی جزیره قشم در تنگه هرمز قرار دارد.

این جنگل با مساحت 85،686 هکتار، محل زندگی انواع غنی گیاهی و جانوری است که بسیاری از آن‌ها منحصر به فرد در منطقه هستند. این شبکه‌ی جذاب از مانگروها توسط جریان‌های جزر و مد و لاهورهایگردشی احاطه شده است و مناظر پویا و هرگز تکرار نشونده‌ای را به وجود آورده است که باعث جذب بازدیدکنندگان از سراسر جهان شده است.

جنگل‌های حرا قشم، در حدفاصل استان هرمزگان و جزیره قشم، که تنگه خوران نام گرفته، واقع شده‌اند. اگر به نقشه نگاه کنید، منطقه مثلث‌شکلی را می‌بینید که بین بندر خمیر، بندر لافت و اسکله گوران قرار گرفته؛ این منطقه، محل زیست جنگل‌های حرا، یکی از مهم‌ترین ذخایر زیست‌کره جهان، است.

نقشه جنگل حرا قشم

اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم، 3 نقطه در نقشه وجود دارند که می‌توانیم رد جنگل‌های حرا را در آن‌ها پیدا کنیم. این 3 نقطه که از آن صحبت می‌کنیم، منطقه حفاظت‌شده حرای بندر خمیر، منطقه حفاظت‌شده حرای خوران و منطقه حفاظت‌شده جنگل‌های مانگرو قشم نام دارند.

نقشه جنگل حرا قشم

آدرس دقیق جنگل حرا قشم (از قشم به جنگل حرا)

اما چطور خودمان را از شهر قشم به جنگل‌های حرا برسانیم؟ شهر قشم در شرقی‌ترین قسمت جزیره قشم قرار گرفته و جنگل‌های حرا، در آب‌های سواحل مرکزی جزیره قشم واقع شده‌اند.

جنگل حرا در قشم تنها راه دسترسی به آن از طریق دریا است و در این منطقه راه خشکی به جنگل وجود ندارد. برای بازدید از جنگل، می‌توانید با همراهی ناخدایان ماهر، از آبراهه‌های کوچک دریا برای ورود به دل جنگل استفاده کنید. با سفر به اسکله‌های طبل، بندر لافت یا اسکله سهیلی، می‌توانید قایق سوار شوید و به دل جنگل حرا بروید.

در این سفر، شاهد چشم‌اندازی زیبا و متنوع از پرندگان مهاجر و درختان حرا خواهید بود. برای تجربه‌ی بهتر، می‌توانید در فصل‌های گرم سفر کنید، اما در فصل‌های سرد نیز با چشم‌انداز زیبایی از انواع پرندگان مهاجر مواجه خواهید شد. در کل، با سفر به جنگل حرا قشم، تجربه‌ای بی‌نظیر از زیبایی‌های طبیعت را خواهید داشت.

آدرس جنگل حرا: استان هرمزگان، جزیره قشم، شهرک جدید گورزین، جاده جنگل حرا (نمایش روی نقشه)

ساعت بازدید از جنگل حرا

برای بازدید از جنگل حرا، بهترین زمان سفر به قشم در اواخر پاییز، زمستان و اوایل بهار است، زیرا در این ماه‌ها شرایط آب و هوایی منطقه مناسب‌تر هستند. اطلاعات کاملتر در مورد بهترین زمان سفر به قشم را در مقاله مربوطه بخوانید

در جنگل حرا هر ۶ ساعت یک بار جزر و مد اتفاق می‌افتد و به همین دلیل، برای بازدید از جنگل، باید با توجه به ساعت جزر و مد آب، زمان مناسبی را انتخاب کنید. می‌توانید با مردم بومی و قایق‌ران‌ها صحبت کنید تا به شما در این مورد راهنمایی کنند. با توجه به اینکه ساعت بازدید از جنگل حرا به جزر و مد آب بستگی دارد، عموماً ساعت ۸ صبح تا ۷ شب (۱۹) است.

با توجه به این مسئله، پیشنهاد می‌شود قبل از سفر به جنگل حرا، با ساعت جزر و مد آب آشنا شوید و ساعت مناسبی برای بازدید را انتخاب کنید. در کل، برای بازدید از جنگل حرا قشم، بهتر است در فصل‌های خنک سال سفر کنید و در زمان مناسب، با توجه به ساعت جزر و مد آب، به بازدید از جنگل بروید.

درختان و گیاهان جنگل حرا قشم

جنگل حرا که به نام جنگل دریایی نیز شناخته می‌شود، از نام علمی “Halophyte” گرفته شده است که به معنی گیاهان شور پسند است. بر اساس داستان‌ها و افسانه‌های قدیمی، جنگل حرا به دلیل شکستن قلب انسان با اشک چشم او، روییده است و به همین دلیل تمامی گیاهانی که در این منطقه رشد می‌کنند در آب شور قرار دارند.

به عبارت دیگر، گیاهان این جنگل با تصفیه آب شور از آن برای رشد استفاده می‌کنند. پوست درختان این جنگل خاصیت تصفیه کنندگی آب را دارد. در کنار این خاصل، ساختار گیاه‌شناسی جنگل حرا نیز بسیار منحصر به فرد است، زیرا تمامی گیاهان موجود در این منطقه با آب شور سازگاری دارند. گیاه حرا دارای برگ‌های بسیار کوچکی است و دانه‌های آن بر روی درختان رشد کرده و پس از تبدیل به نهال‌های بزرگ، در زمین رشد می‌کنند.

به دلیل رشد درختان سرسبز در آب، سطح آب این جنگل در طول زمان کاهش می‌یابد و باعث ایجاد صحنه‌های بسیار زیبا و شگفت‌انگیزی می‌شود. در این جنگل، درختان به واسطه جزر و مد، در آب قراردارند و در زمان جزر از آب سرپدید می‌آورند، در زمان مد نیز تا نیمه در آب غوطه‌ور می‌شوند. این جنگل به دلیل جزر و مد‌های موجود در آن، شگفت‌انگیز است. درختان سرسبز و زیبایی در این جنگل وجود دارند که به واسطه مکانیزم طبیعی، آب شور را به آب شیرین تبدیل می‌کنند. رشد گیاهان در این جنگل به دلیل شرایط آب و هوایی مناسب در این منطقه، همچنان ادامه دارد.

درختان جنگل حرا قشم به ارتفاع تا ۶ متر می‌رسند، که علت اصلی آن، وجود آب و هوای استوایی در این منطقه استوایی است. یکی از ویژگی‌های برجسته جنگل حرا، طول عمر بسیار زیاد درختان آن است که در همه فصول دارای برگ‌های سبز هستند. به همین دلیل، این جنگل به عنوان جنگل همیشه بهار نامیده می‌شود.

جاذبه های گردشگری اطراف جنگل های حرا قشم

در سفر به قشم، می‌توانید از جاذبه‌های گردشگری متنوعی بازدید کنید. جنگل حرا قشم البته به عنوان یکی از جاذبه‌های مهم، بازدید آن را پیشنهاد می‌کنیم. در ادامه، می‌توانید به دیدن قلعه پرتغالی‌ها، جزایر ناز، چاه‌های تلا و پارک زیتون قشم بروید. همچنین، در صورت تمایل به خرید اقلام مورد نیاز، می‌توانید به مراکز خرید مختلفی مانند پاساژ ایران زمین، بازار اطلس، بازار قدیم قشم، بازار نخل و مرکز خرید پدیس قشم مراجعه کنید.

عکس های زیبا از جنگل حرا قشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *